

Sensoplastyka
i zajęcia plastyczno-artystyczne
kolorujemy zmysłami!
Edukacja plastyczna od pierwszych chwil życia wpływa na optymalny rozwój całego organizmu. Dzieci zazwyczaj reagują na takie zajęcia bardzo entuzjastycznie i z chęcią się w nie angażują. Jest to także świetny trening w zakresie integracji sensorycznej.
Sensoplastyka to taka plastyka z wykorzystaniem wszystkich zmysłów, zabawa różnymi fakturami, z wykorzystaniem różnych mas, materiałów sensorycznych.
Zajęcia sensoplastyczne wpływają na rozwój całego organizmu, stymulują receptory przez co rozwijają połączenia nerwowe w mózgu. Im ich więcej tym „łatwiej” nam się myśli i sprawniej przebiegają wszelkie procesy analizy i syntezy w umyśle zarówno małego dziecka jak i osób dorosłych.
Zajęcia sensoplastyczne to niejako czas eksperymentu. Dzieci mają okazję obserwować np. jak materiał, który jest suchy i sypki zmienia się w mokry i kleisty, a następnie w miękki i stały. Nabywają w ten sposób wiedzę na temat związków przyczynowo- skutkowych. Poznają sposoby przemiany jednych rzeczy w drugie i jednocześnie trenują kompetencję elastyczności i przystosowywania się do zmian.


Dzięki "kolorowej" stymulacji wpływamy na wiele aspektów rozwoju dzieci, m.in:
- wspieramy rozwój zmysłów,
- wspomagamy budowanie świadomości ciała i przestrzeni,
- dbamy o usprawnienie ruchowe (przygotowanie do nauki chodzenia w przypadku niemowląt),
- wpływamy na rozwój mowy (ośrodki w mózgu odpowiedzialne za mowę są usytuowane blisko ośrodków odpowiadających za małą motorykę),
- poprzez wspólne działania pogłębiamy nasz kontakt emocjonalny z dziećmi – budujemy w ten sposób ich poczucie bezpieczeństwa,
- wspieramy rozwój poznawczy – opisujemy elementy świata, pokazujemy proces przemian substancji oraz związki przyczynowo – skutkowe.
Zajęcia plastyczno-artystyczne
Cykl zajęć artystycznych to stały punkt w tygodniowym planie przedszkolaków czy żłobkowiczów. Podczas zajęć dzieci tworzą prace plastyczne korzystając z nieszablonowych materiałów. Jest to także świetna metoda na utrwalanie wiedzy zdobywanej przez dzieci w ramach realizacji podstawy programowej. Zapamiętanie cyfr, liter czy kolorów jest dużo łatwiejsze, gdy połączymy to z twórczą zabawą. Dla przykładu – przy poznawaniu literki L dzieci tworzą lalki korzystając z takich materiałów jak wełna, krepa, plastelina, skrawki tkanin naturalnych. Świetna zabawa i nauka w jednym. Cyfra ozdobiona dowolną techniką zapisze się w umyśle dzieci na dłużej niż napisana na standardowej kartce w zeszycie.

Realizowany program wychodzi naprzeciw potrzebom dzieci, stymulując rozwój zmysłów


Węch

Smak

Dotyk

Wzrok

Słuch
Zapisy już trwają!
Zapraszamy do niepublicznych placówek Stumilowy Las, które cieszą się wysokim zadowoleniem rodziców, gwarantują rzetelną opiekę, rozwój oraz wspaniałą zabawę dla dzieci.