Zajęcia plastyczne i sensoplastyczne

  • Zajęcia plastyczne i sensoplastyczne

  • Czy wiecie dlaczego w Stumilowym Lesie zajęcia plastyczne i sensoplastyczne są tak często wykorzystywane w pracy z dziećmi? 🤔🙂

    Cykl zajęć sensoplastycznych to stały punkt w tygodniowym planie grupy Puchatków i Tygrysków. Podczas zajęć dzieci tworzą prace plastyczne korzystając z nieszablonowych materiałów. W taki sposób powstała na przykład sensoryczna ciuchcia na dzień kolejarza czy malowana stopami wielka dynia na Święto Dyni. Sensoplastyka to także świetna metoda na utrwalanie wiedzy zdobywanej przez Przedszkolaków w ramach realizacji podstawy programowej. Zapamiętanie cyfr, liter czy kolorów jest dużo łatwiejsze, gdy połączymy to z twórczą zabawą. Dla przykładu – przy poznawaniu literki L dzieci tworzyły lalki korzystając z takich materiałów jak wełna, krepa, plastelina, skrawki tkanin naturalnych. Świetna zabawa i nauka w jednym. Cyfra ozdobiona dowolną techniką zapisze się w umyśle dzieci na dłużej niż napisana na standardowej kartce w zeszycie.

  • Na zdjęciach widać jak dzieci ze Stumilowego Lasu tworzyły ciuchcię na dzień kolejarza. Wykorzystano do tego nieszablonowe materiały, dzięki czemu powstała sensoryczna ciuchcia. Z kolei Przedszkolaki w ramach poznawania literki „L” tworzyły lalki również korzystając z różnych materiałów i technik.

    Ostatnio były zabawy z kolorową solą, Puchatki „kolorowały” mleko, badały jego konsystencje, tworzyły mozaikę barw a następnie przeprowadziły eksperyment „rozmywania koloru”. To była świetna zabawa przy okazji której dzieci utrwaliły umiejętność rozpoznawania kolorów, precyzje, pobudziły zmysły i oko badacza.

  • Sensoplastyka – to taka plastyka z wykorzystaniem wszystkich zmysłów, zabawa różnymi fakturami, z wykorzystaniem różnych mas, materiałów sensorycznych. Zajęcia sensoplastyczne wpływają na rozwój całego organizmu, stymulują receptory przez co rozwijają połączenia nerwowe w mózgu. Im ich więcej tym „łatwiej” nam się myśli i sprawniej przebiegają wszelkie procesy analizy i syntezy w umyśle zarówno małego dziecka jak i osób dorosłych. Zajęcia sensoplastyczne to niejako czas eksperymentu. Dzieci mają okazję obserwować np. jak materiał, który jest suchy i sypki zmienia się w mokry i kleisty, a następnie w miękki i stały. Nabywają w ten sposób wiedzę na temat związków przyczynowo- skutkowych. Poznają sposoby przemiany jednych rzeczy w drugie i jednocześnie trenują kompetencję elastyczności i przystosowywania się do zmian. Dzieci zazwyczaj reagują na takie zajęcia bardzo entuzjastycznie i z chęcią się w nie angażują. 👍

  • Zapisy już trwają!