Edukacja przed narodzinami

 • Pierwsze dni z noworodkiem to wyzwanie podobne do samotnej wyprawy w dżunglę. Noworodek jest jak przybysz z innej planety. Cała rodzina musi się z nim oswoić, poznać, polubić. I choć na początku trudno w to uwierzyć, kiedy damy sobie nawzajem trochę czasu, któregoś dnia okaże się, że ten nowy, obcy przybysz jest kimś, bez kogo nie wyobrażamy sobie naszego życia. Co zrobić, żeby nieunikniony chaos i dezorganizacja pierwszych dni nie przeciągnęły się na całe tygodnie, a nawet miesiące?

  O wszystkim możesz się dowiedzieć np. ze Szkoły Rodzenia Mama Gaja w Poznaniu!

  Zanim przyprowadzicie swoje dziecko do żłobka lub przedszkola, warto pamiętać o zasadach opieki nad noworodkiem:

  • Bliskość rodziców – małe niemowlę jeszcze nie wie, że jest osobnym bytem, po urodzeniu wciąż czuje się częścią mamy i potrzebuje jej bliskości. Taty także –z życia płodowego pamięta jego głos, reaguje na widok jego twarzy, uspokaja się w jego ramionach.
  • Przytulanie – daje dziecku poczucie bezpieczeństwa. Maluch słyszy znajome bicie serca, czuje ciepło, wdycha dobrze kojarzący się zapach. Niemowlęta, które rodzice noszą w chustach, są spokojniejsze, lepiej śpią, rzadziej cierpią na kolkę.
  • Zawsze przewoź dziecko w foteliku samochodowym – od 1999 roku obowiązują przepisy nakazujące przewożenie dzieci do lat 12 i nieprzekraczających 150 cm wzrostu w dopasowanych do ich wieku oraz wagi fotelikach, bądź siedziskach podwyższających ich pozycję i umożliwiających prawidłowe zapięcie pasów bezpieczeństwa dla dorosłych. Przyzwyczajanie najmłodszych do zapiętych pasów zwiększa świadomość już później dorosłych użytkowników samochodów.

  Dobre nawyki dziecka ułatwią życie

  Już od samego początku możemy zadbać o to, by nasze dziecko nabierało właściwych nawyków. Unikając niektórych błędów już na tym wczesnym etapie, ułatwiamy sobie życie w przyszłości. 

  Na przykład możemy od początku uczyć dziecko zasypiania poza naszymi rękami, bez bujania. Wystarczy położyć dziecko w łóżeczku i być przy nim, głaskać je albo nucić kołysankę.

  Dobrze jest też przyzwyczaić noworodka do usypiania przy różnych odgłosach. Chodzenie na palcach wokół śpiącego malucha, wyciszanie wszystkich sprzętów i szeptanie domowników to nie jest dobry pomysł na sen dziecka. Lepiej, by maluch przyzwyczaił się do spania w różnych warunkach (oczywiście w granicach rozsądku), by nie miał później problemów z zasypianiem.

   

  Więcej informacji znajdziesz w ofercie Szkoły Rodzenia Mama Gaja – ZAPRASZAMY!